terapia uwagi sluchowej tomatis kielce
gabinet logopedyczny

Gabinet logopedyczny, wizyta z dzieckiem. cz. 3

Gabinet logopedyczny to miejsce, w którym bardzo ważne jest nastawienie dziecka do terapeuty. Dlatego konieczna jest wcześniejsza z nim rozmowa. Może ona mieć wpływ na przebieg całej terapii. Kiedy każda sesja jest dla dziecka miłą zabawą z pewnością przynosi lepsze rezultaty. Dziecko lepiej wykonuje zadania, jest wesołe i chętne do współpracy. Rola rodzica w przygotowaniu małego pacjenta do wizyty w gabinecie logopedycznym jest nieoceniona.

Pozwól dziecku na samodzielność

Dlatego jeżeli jest to tylko możliwe daj dziecku pewną kontrolę nad procesem terapii. Pozwól mu wybierać niektóre zadania, materiały do pracy czy metody komunikacji. Dzięki temu dziecko poczuje się bardziej zaangażowane i odpowiedzialne za swoje postępy. Stwórz pozytywną rutynę związana z wizytami w gabinecie logopedycznym, na przykład ustal określone dni i godziny wizyt. Regularność może pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo i przewidywalnie. Możesz również zaplanować coś miłego po wizycie, aby dziecko miało coś na co może się  cieszyć.

Ważne jest, aby utrzymywać regularny kontakt i otwartą komunikację z logopedą. Podziel się swoimi obawami, pytaj o postępy dziecka i informuj o jakichkolwiek zmianach w jego zachowaniu. Logopeda będzie w stanie dostosować terapię, aby odpowiedzieć na potrzeby dziecka. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może reagować inaczej na wizyty w gabinecie logopedycznym. Ważne jest, aby być cierpliwym, wspierać i okazywać zrozumienie, aby dziecko czuło się komfortowo i zaufało logopedzie.

Gabinet logopedyczny, jak zbudować pozytywne emocje

Wiele dzieci ostatecznie zaczyna postrzegać wizyty u specjalisty jako pozytywne doświadczenie, które pomaga im w rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Dzięki nim lepiej porozumiewają się z rówieśnikami, co bezpośrednio wpływa na ich pozytywne budowanie poczucia własnej wartości. Stają się odważniejsze, częściej zgłaszają się do odpowiedzi w przedszkolu lub szkole, nie obawiają się publicznych wystąpień i są chętne do współpracy.

Dla małego dziecka emocje rodzica bezpośrednio wpływają na emocje dziecka. Dlatego rodzic zdenerwowany będzie przekazywał niepokój swojemu dziecku. Zadbaj jako rodzic o swoje dobre samopoczucie, nie umawiaj się do specjalisty od razu po męczącej pracy. Może warto wybrać dzień i godzinę bardziej odpowiednią. Dobrze aby w gabinecie logopedycznym zarówno rodzic jak i dziecko czuli się dobrze, bezpiecznie i byli zrelaksowani.

Atmosfera podczas terapii w gabinecie logopedycznym

Stres niepotrzebnie wpływa n całą atmosferę spotkania. Jeżeli jako rodzic chcesz zwrócić uwagę na to co nie podoba Ci się w terapii umów się na oddzielną wizytę w gabinecie logopedycznym bez dziecka. Dziecko uczestnicząc w nieprzyjemnej rozmowie zapamięta gabinet logopedyczny jako miejsce nieprzyjazne, wywołujące niepokój i stres. Wówczas nawet najlepsza terapia logopedyczna prowadzona przez najlepszego specjalistę nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.