Gabinet logopedyczny to dla dziecka miejsce zupełnie nowe. Dlatego przed pierwszą wizytą konieczne jest przygotowanie go do spotkania z terapeutą. Taka rozmowa ma wiele korzyści. Dziecko nie jest zaskoczone spotkaniem z obcą mu osobą w nieznanym miejscu. Od nastawienia pacjenta zależy wiele. Pozytywny nastrój z pewnością wpłynie na przebieg całego spotkania. Dziecko wówczas chętnie pracuje, bierze aktywny udział w proponowanych przez logopedę zadaniach.
Pozytywne nastawienie dziecka do logopedy. Kielce
W sytuacji kiedy jest zestresowane, często płacze, ucieka do rodziców i nie chce brać udziału w terapii. Dlatego tak, ważne jest jego odpowiednie przygotowanie do wizyty w gabinecie logopedycznym. Najlepiej zrobią to rodzice, którym dziecko ufa. Ponadto znają je i wiedzą co lubi a czego nie. Potrzebują jedynie kilku wskazówek aby zrobić to dobrze.
Rodzice przygotowując dziecko do wizyty u logopedy powinni wyjaśnić mu dlaczego idzie do gabinetu logopedycznego i czego może się tam spodziewać. Można opowiedzieć o tym, kim jest logopeda i czym się zajmuje i z pewnością pomoże i jemu. Opowiadając o specjaliście powinno się mieć dobry nastrój i uśmiechać się. Wówczas dziecko zapamięta tą sytuację jako pozytywną i nie będzie się bało. Jest to bardzo ważne, ponieważ otwarta, odważna i pozytywnie nastawiona pociecha chętnie będzie wykonywała ćwiczenia i współpracowała w gabinecie logopedycznym.
Gabinet logopedyczny, jak przygotować dziecko
Wyjaśnij też cel wizyty, na przykład powiedz o tym, że logopeda pomaga dzieciom w poprawie mowy i komunikacji. Jeśli jest to możliwe, umów się na wizytę konsultacyjną, aby dziecko mogło poznać logopedę i zobaczyć gabinet logopedyczny przed rozpoczęciem terapii. To pomoże mu z pewnością poczuć się bardziej komfortowo w obecności obcej osoby. Stwórz pozytywną atmosferę wokół każdej wizyty.
Podkreślaj, że spotkanie z logopedą to czas podczas, którego się uczy i rozwija swoje umiejętności. Bądź obecny podczas wizyt, aby zapewnić dziecku wsparcie emocjonalne. Pochwal je za wysiłek, jaki wkłada w terapię, i pamiętaj, że każdy postęp, nawet mały, jest ważny. W gabinecie logopedycznym specjaliści opracowują indywidualny plan pracy dla każdego dziecka.
Zawsze biorą pod uwagę jego wiek, uwzględniając jego potrzeby, możliwości i indywidualne preferencje. Dobra relacja między logopedą a dzieckiem jest kluczowa dla skuteczności terapii i zmniejszenia stresu związanego z wizytami. Dziecko powinno podczas spotkań czuć się bezpiecznie.
Nieocenione wsparcie rodzica podczas terapii logopedycznej
Dlatego daj mu pewność, że nie ma się czego bać, i że wszelkie trudności są normalne i mogą być pokonane. Podczas terapii logopedycznej specjalista często wykorzystuje różne gry, zabawy i materiały edukacyjne. Dlatego zachęcaj dziecko do traktowania terapii jako zabawy i wyzwania, które może być ciekawe i interesujące. Podkreślaj jego postępy i sukcesy, aby motywować je do dalszego rozwoju.