Logopeda jest specjalistą, który rozwiązuje problemy związane z komunikacją — gównie chodzi o mowę. Celem pracy logopedy jest eliminacja występujących zaburzeń w komunikacji międzyludzkiej. Logopedia jest połączeniem nauk medycznych i humanistycznych. Logopeda ma wiedzę nie tylko z obszaru medycyny, pedagogiki i psychologii. Musi mieć szerokie pojęcie o nauce, jaką jest językoznawstwo. Dowiedz się, jak pracuje logopeda — Kielce zapraszają na terapię!
Logopeda — specjalizacja pomocna dla wielu osób
Jeszcze jakiś czas temu problemami, jakimi zajmuje się współczesna logopedia, trudnili się lekarze laryngolodzy. Obecnie logopedią nadal mogą zajmować się lekarze, ale najczęściej jednak specjalizację w tej dziedzinie mają osoby z wykształceniem psychologicznym i pedagogicznym oraz językoznawcy. Pomoc świadczona przez logopedów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to z tego, że rodzice małych dzieci mają wysoką świadomość związaną z koniecznością wdrożenia odpowiedniej terapii w przypadku, gdy ich dziecko ma wady wymowy. Osoby dorosłe również mogą poddawać się leczeniu w gabinecie logopedycznym.
Nie jest żadną tajemnicą, ani też jakimś nowym zjawiskiem, że jedne dzieci radzą sobie lepiej, a inne gorzej z mową. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. O ile dziecko przebywa wyłącznie z rodziną, to bliskie osoby mogą akceptować i nawet nie zwracać uwagi na nieprawidłowości związane z mową. Ta tolerancja może mieć przykry efekt w przyszłości. Gdy dziecko pójdzie do szkoły, rówieśnicy mogą po prostu wyśmiewać swoją koleżankę lub kolegę z wadą wymowy. Dla dziecka będzie to bardzo trudne do zniesienia. Inne osoby dorosłe też mogą zwracać uwagę, na to, że dziecko wykazuje zaburzenia w komunikacji. Jest to dla dzieci zupełnie niepotrzebny stres, co może skutkować na przykład niechęcią chodzenia do szkoły. Dlatego, gdy rodzice odpowiednio wcześnie zareagują na tego rodzaju problem, istnieje szansa na wyleczenie dziecka we właściwym czasie. Pomoże mu w tym logopeda. Kielce zachęcają, by nie zwlekać z decyzją o rozpoczęciu terapii.
Jakie wykształcenie musi mieć logopeda?
Jeśli logopedią zajmuje się lekarz laryngolog, idealnie będzie, gdy będzie się mieć wiedzę w dziedzinie foniatrii. W zasadzie każda osoba z wyższym wykształceniem może ukończyć studia podyplomowe w obszarze logopedii. Trzeba jednak podkreślić, że tego rodzaju studia raczej są dedykowane dla osób z odpowiednim przygotowaniem do wykonywania tego zawodu (czyli do psychologów, pedagogów i językoznawców). Są również studia licencjackie i magisterskie, dzięki którym specjalistyczną wiedzę można zdobyć w przeciągu 3 lub 5 lat. Mogą to być studia prowadzone w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Każdy kandydat do zawodu indywidualnie może zadecydować, jaki tryb nauczania będzie najwygodniejszy. Studia wieczorowe lub zaoczne są najczęściej wybierane przez osoby pracujące. Pozwala to na pogodzenie pracy zawodowej z nauką, chociaż wymaga sporego wysiłku, zaangażowania i dobrej organizacji. Łączenie obowiązków zawodowych ze studenckimi ułatwia zdobywanie doświadczenia zawodowego. Natomiast największą zaletą studiów dziennych jest to, że można skoncentrować się wyłącznie na nauce i rozwijaniu swoich zainteresowań. Gry w grę wchodzi zawód logopeda, Kielce potwierdzają, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu profesję.
Osoby, które ukończą specjalistyczne studia w obszarze logopedii, mogą kontynuować naukę, czyli zawężać swoją specjalizację. Chodzi w tym przypadku o kształcenie w kierunku poszerzenia kwalifikacji i zostania logopedą artystycznym, surdologopedą, neurologopedą, balbutologopedą lub oligofrenologopedą. Dla przykładu logopeda artystyczny zajmuje się dykcją i emisją głosu. Oznacza to, że osoby zajmujące się sztukami scenicznymi traktują wizyty u tego specjalisty jako coś zupełnie normalnego, co ma ścisły związek z wykonywaniem zawodu artysty.
Gdzie pracuje logopeda? Kielce informują
Z terapii logopedycznej można skorzystać najczęściej:
- W placówkach oświatowych (czyli w przedszkolach i w szkołach).
- W ośrodkach służby zdrowia (poradnie psychologiczne).
- W szpitalach i w sanatoriach.
- W prywatnych gabinetach logopedycznych. Przyjmuje w nich logopeda — Kielce polecają ten rodzaj terapii.
- W organizacjach pozarządowych (na przykład w fundacjach), które w swojej działalności statutowej nieodpłatnej lub odpłatnej mają wpisane działania opiekuńcze, świadczone na rzecz dzieci, młodzieży lub osób pełnoletnich.
Jeśli chodzi o leczenie i terapie prowadzone w ramach NFZ, to czas oczekiwania na pierwszą wizytę wynosi mniej więcej 30 dni. Każda kolejna wizyta może być uzależniona od terminu wyznaczonego przez taką placówkę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są ogólnodostępne prywatne gabinety logopedyczne. Kielce to miasto, w którym „państwowo” przyjmuje pacjentów jedynie 8 ośrodków. Jest to zdecydowanie za mało na tak duże miasto i okoliczne miejscowości. Z tego powodu osoby potrzebujące pomocy logopedy najczęściej decydują się na terapie w prywatnym gabinecie logopedy, gdzie mogą liczyć na indywidualne podejście do swoich problemów związanych z mową.